NajnovijeNajčitanijeNajviše porukaPostavi novu temu 

Reč USMERIVANA nije prava reč?

Danas mi je kompjuter izbacio svoju reč - USMERIVANA. Mislim da je to greška, može da bude USMERAVANA, a nikako USMERIVANA. Nikada nism čula za glagol aUSMERIVATI, a vi? Mislim da na ovakvom sajtu ne bi trebalo dopustiti takve greške!

19 za
2 protiv
Цеца
2010-07-22
???

Pravila igre kažu...

Vaš server je od slova sastavio neku reč koja nema smisla ili ne znam šta znači?

Reč koju računar pronalazi kao rešenje mi ne postavljamo, nego se bira iz rečnika. Rečnik nismo mi sastavljali, postoje ljudi koji su mnogo stručniji za to. Mi smo ga samo učitali u bazu podataka. Imamo bazu podataka od oko 280.000 reči koju smo sastavili skupljanjem nekoliko rečnika do kojih smo uspeli da dođemo u elektronskom obliku kao i dodavanjem reči koje korisnici unesu na sajtu.

 

Naravno, ovu reč koju pominjete možemo ispraviti, ali ne možemo sprečiti da se slični propusti ponavljaju. Osim ako nam neki dobrotvor pošalje spisak svih validnih reči srpskog jezika. Pitanje je da li taj spisak uopšte postoji? Možda u Pravopisnom rečniku, ali do njega nije moguće doći u elektronskom obliku.

2 za
1 protiv
Supervizor
2010-07-22
???

Можда није толики проблем у речима које рачунар састави, поређењем са базом коју има. По мом мишљењу, далеко већа тешкоћа, која мене лично спречи да наставим да играм за дати дан, је када исправне речи не постоје у речнику. Конкретан пример: саставио сам реч "валентна" које нема у бази. Не знам како нити ко врши накнадну проверу, али да бих олакшао овај посао, може да се провери http://www.google.com/search?hl=en&client=firefox-a&hs=kFh&rls=org.mozilla:en-US:official&&sa=X&ei=7JhITJ25N8yQjAeEyezSDg&ved=0CFAQvgUoAA&q=valentna+hemijska+veza&nfpr=1 овде. Слажем се да је у питању специфична, хемијска, терминологија, али ово је градиво из основне школе. Узгред, ко контролише да ли су речи које "корисници унесу на сајту" заиста исправне?

2 za
0 protiv
Владислав Рацић
2010-07-22
???

Neone Shtajevazhno napisa...

Узгред, ко контролише да ли су речи које "корисници унесу на сајту" заиста исправне?

... ja smiley

1 za
0 protiv
Supervizor
2010-07-22
???

Neone.. Rec valentna (pa i polivalentna) nije toliko retka i nepoznata,nekoliko puta se i meni desilo da sam u dilemi da li da kucam problematicne reci (poslednja bese BLESKOVITOST,dilema L ili LJ),ali samo sacekas nekoliko minuta (nekad i manje) i dobijes poene ako si u pravu.. Meni ostade rec ZAPEČATLJIVO u pamcenju,priznata mojoj protivnici u borbi za trece mesto prosle godine,a kad je ukucam na google-u ne postoji kao takva...

3 za
0 protiv
NeparniValjak
2010-07-22
???

 

NEBOJSA-JEVT0VIC napisa...

Neone.. Rec valentna (pa i polivalentna) nije toliko retka i nepoznata,nekoliko puta se i meni desilo da sam u dilemi da li da kucam problematicne reci (poslednja bese BLESKOVITOST,dilema L ili LJ),ali samo sacekas nekoliko minuta (nekad i manje) i dobijes poene ako si u pravu.. Meni ostade rec ZAPEČATLJIVO u pamcenju,priznata mojoj protivnici u borbi za trece mesto prosle godine,a kad je ukucam na google-u ne postoji kao takva...

Nisam baš neki jezički stručnjak pa da mogu sa sigurnošću da tvrdim, ali mislim da je logika sledeća: ako postoji glagol zapečatiti, srpski jezik dozvoljava da se od njega formira imenica zapečatljivost, pa i pridev zapečatljivo. Tu nisu prekršena nikakva jezička pravila, druga je stvar da li takav pridev postoji u svakodnevnoj upotrebi.

4 za
0 protiv
Carl Hanratty
2010-07-23
???

Potpuno se slažem sa vašom logikom. ZAPEČATLJIVO bi trebalo da bude osobina stvari koja se može zapečatiti, po istom principu, kao što je POKRETLJIVO osobina onoga koje može da se kreće i sl.

1 za
0 protiv
Dejan Svjetlana Popović
2010-09-08
???

Da li smatrate da je reč RAFINIRATI ispravna?  To je danas rešenje servera,a ja mislim da bi ispravno bilo RAFINISATI.Ili grešim ??

3 za
1 protiv
pop7
2010-09-21
???

Zasto mi rec UDRESIRATI nije priznata,.Sastavih ja prvo DRESIRATI al rekoh sto U da se baci.Mislim da je razlika izmedju recenice 1.On ce DRESIRATI psa i recenice -2.On ce UDRESIRATI psa ocigledna i da je 2. recenica izvesnija po pitanju ishoda, pa samim tim  rec UDRESIRATI dobija na znacenju.Molim da mi se primedba uvazi i dodele 30 poena.

7 za
1 protiv
Слађан
2010-09-22
???

pop7 napisa...

Da li smatrate da je reč RAFINIRATI ispravna?  To je danas rešenje servera,a ja mislim da bi ispravno bilo RAFINISATI.Ili grešim ??

... Iako nema taj glagol, Pravopisni rečnik Milana Šipke izjednačava rafiniranost i rafinisanost. Dakle, oba su ispravna.

No, čak i da nije tako, kao što u pravilima igre možete pročitati, rečnik je takav kakav je, bolji nemamo, a ono što je u njemu se priznaje automatski.

3 za
0 protiv
Supervizor
2010-09-22
???

Evo dvoumim se da li da stavim u temu "Kukanje..."

Ali cudno mi sto nije priznata rec ZAKASNIVI - osobina onih koji kasne.

1 za
3 protiv
Fellow
2010-09-27
???

 

Fellow napisa...

Evo dvoumim se da li da stavim u temu "Kukanje..."

Ali cudno mi sto nije priznata rec ZAKASNIVI - osobina onih koji kasne.

... kaze se zakasneli a ne zakasnivi. 

2 za
2 protiv
Losmi_Pg
2010-10-02
???

generalno...fali nam MILKA CANIC....

Pozdrav svima iz Backe Topole

2 za
2 protiv
casper_duch
2010-10-02
???

Pitanje za Supervizora,

danas sam imao rec OKOVRATNIK ,mislim da nema sumnje da je rec ispravna pa ne znam zasto je niste priznali?

(mislio sam da mozda jos niste pregledali, ali ste mi na drugom profilu koji nije na listi ,malocas  za rec koja nije u vasoj bazi dodelili poene)

8 za
0 protiv
Слађан
2010-10-03
???

Losmi_Pg napisa...

... kaze se zakasneli a ne zakasnivi. 

Uf, ja sam mislio na osobinu, pridev.
Evo još primera:

Oni koji smrde - SMRDLJIVI
Oni koji se plaše - PLAŠLJIVI
Automobili koji se lako voze - VOZIVI...

Inače glagol na koji si hteo da ukažeš pravilno se kaže  zakasnili a ne zakasneli.
 

SLAKI82 napisa...

danas sam imao rec OKOVRATNIK ,mislim da nema sumnje da je rec ispravna pa ne znam zasto je niste priznali?

...
Priznati po hitnom postupku cool

6 za
0 protiv
Fellow
2010-10-03
???

Zar ne treba ZAKAŠNJIVI

4 za
0 protiv
raborg
2010-10-03
???

a) Ona je zakasnive prirode...
b) Ona je zakašnjive prirode...

Nisam stručan ali pod a) mi zvuči prihvatljivije.
Ako ima neko kompetentan nek kaže čisto da rešimo dilemu ako nema nije ni bitno wink

0 za
0 protiv
Fellow
2010-10-04
???

Цеца napisa...

Danas mi je kompjuter izbacio svoju reč - USMERIVANA. Mislim da je to greška, može da bude USMERAVANA, a nikako USMERIVANA. Nikada nism čula za glagol aUSMERIVATI, a vi? Mislim da na ovakvom sajtu ne bi trebalo dopustiti takve greške!

...e čovječe pa ja to upravo sad htjedoh prokomentarisati...kako sam se izbio...koji se polihistor dosjeti ove zvonke riječi...

0 za
1 protiv
makre
2014-03-04
???

Није исправно ни закаснив, нити закашњив, као ни каснив, односно кашњив.

Закаснити је непрелазан глагол, и од њега није могуће градити глаголски придев трпни.

 

Погледајте мало и на Википедији, имате релативно пристојан чланак посвећен глаголима и њиховој подели.

3 za
1 protiv
Tuzor
2014-03-07
???

Pošalji odgovor

Samo prijavljeni korisnici sa 5000 ili više poena mogu da glasaju i da ostavljaju poruke.

 

Stranica kreirana za 0.0132 sec.

Copyright © 2024